Uchwała nr XVI/166/2016RADY MIEJSKIEJ W PAKOŚCIz dnia 25 października 2016w sprawie przystąpienia do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Pakość na lata 2016-2024. Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U. z 2015 r. poz. 1777, z późn. zm.[1]), w związku z uchwałą nr XV/151/2016 Rady Miejskiej w Pakości z dnia 14 września 2016 r. w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji

Uchwała nr XVI/166/2016
RADY MIEJSKIEJ W PAKOŚCI
z dnia 25 października 2016


w sprawie przystąpienia do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Pakość na lata 2016-2024.

Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U. z 2015 r. poz. 1777, z późn. zm.[1]), w związku z uchwałą nr XV/151/2016 Rady Miejskiej w Pakości z dnia 14 września 2016 r. w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji


na wniosek Burmistrza Pakości uchwala się, co następuje:
 
§ 1. Przystępuje się do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Pakość na lata 2016-2024, dla obszaru rewitalizacji, wyznaczonego uchwałą nr XV/151/2016 Rady Miejskiej w Pakości z dnia 14 września 2016 r. w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji, jako dokumentu strategicznego, programującego działania w zakresie rewitalizacji, którego celem jest wyprowadzenie ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych.
 
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Pakości.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
 
Przewodniczący
Rady Miejskiej w Pakości
Jerzy Joachimiak

 
[1] Zmiany powołanej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2016 r. poz. 1020 i 1250  
 
 
 
 
 
UZASADNIENIE
do uchwały nr XVI/166/2016 Rady
Miejskiej w Pakości
z dnia 25 października 2016 r.
 
w sprawie przystąpienia do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Pakość na lata 2016-2024.

Pragnąc w skuteczny, długofalowy i kompleksowy sposób zapobiegać negatywnym zjawiskom, występującym na terenie Gminy Pakość, konieczne jest podjęcie działań zmierzających do powstrzymania lub zapobieżenia procesom degradacji. W tym celu uznaje się za niezbędne opracowanie i uchwalenie Gminnego Programu Rewitalizacji. W dniu 14 września 2016 r. Rada Miejska w Pakość podjęła uchwałę nr XV/151/2016 w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Przeprowadzona delimitacja wskazała jako obszar do rewitalizacji miejscowości: Gorzany, Węgierce, oraz część Pakości (obszar A – ul. Barcińska, ul. Łazienkowa, ul. Nadnotecka, ul. Rynek, ul. Szeroka, ul. Szkolna, ul. Inowrocławska, ul. Św. Jana i ul. Żabia). Obszar rewitalizacji na terenie miasta obejmuje część obszaru zdegradowanego, natomiast obszar rewitalizacji na terenach wiejskich obejmuje całość obszaru zdegradowanego.
Procedura opracowania i uchwalenia Gminnego Programu Rewitalizacji jest wieloetapowa i wymaga kolejno następujących działań:
  1. Rada gminy, z własnej inicjatywy albo na wniosek burmistrza, podejmuje uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia gminnego programu rewitalizacji.
  2. Burmistrz, po podjęciu przez radę gminy uchwały o przystąpieniu do sporządzenia gminnego programu rewitalizacji, kolejno:
1) ogłasza informację o podjęciu uchwały o przystąpieniu do sporządzenia gminnego programu rewitalizacji na stronie podmiotowej gminy w Biuletynie Informacji Publicznej, w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, w prasie lokalnej oraz przez obwieszczenie;
2) sporządza projekt gminnego programu rewitalizacji;
3) przeprowadza konsultacje społeczne projektu gminnego programu rewitalizacji;
4) występuje o zaopiniowanie projektu gminnego programu rewitalizacji;
5) wprowadza zmiany wynikające z przeprowadzonych konsultacji społecznych i uzyskanych opinii oraz przedstawia radzie gminy do uchwalenia projekt gminnego programu rewitalizacji.
Proces rewitalizacji obejmie trzy główne dziedziny:
  • rozwój gospodarczy (m. in. poprzez tworzenie nowych miejsc pracy i stref aktywności gospodarczej, stymulowanie współpracy na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej);
  • rozwój społeczny (m. in. poprzez zapobieganie przestępczości, marginalizacji i wykluczeniom społecznym, pobudzenie aktywności środowisk lokalnych oraz poprawę jakości życia lokalnych wspólnot);
  • rozwój infrastrukturalny (m. in. poprzez modernizację zabudowy i przestrzeni publicznej, rewaloryzację zabytków, poprawę stanu środowiska naturalnego, zmianę dotychczasowych funkcji obiektów, podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej terenów).
Skuteczność procesu rewitalizacji w dużym stopniu zależy od partycypacji społecznej. Zakłada się, że Gminny Program Rewitalizacji będzie opracowany przy znaczącym udziale mieszkańców, środowisk społecznych, zawodowych i gospodarczych.
Działania podejmowane przez Gminę Pakość przyczynią się do poprawy warunków zamieszkania, prowadzenia działalności gospodarczej, a także wizerunku gminy. Opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji umożliwi aplikowanie o środki unijne na realizacje zaplanowanych przedsięwzięć rewitalizacyjnych.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U. z 2015 r. poz. 1777 z późn. zm.), rada gminy, z własnej inicjatywy albo na wniosek wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, podejmuje uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia gminnego programu rewitalizacji.
Wobec powyższego podjęcie rzeczonej uchwały jest uzasadnione.

metryczka


Opublikował: Jacek Malinowski (10 listopada 2016, 13:45:19)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 325