Uchwała nr XIV/128/2020RADY MIEJSKIEJ W PAKOŚCIz dnia 30 kwietnia 2020w sprawie Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Pakość na rok 2020Na podstawie art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2019 r. poz. 122 i 1123)

Uchwała nr XIV/128/2020
RADY MIEJSKIEJ W PAKOŚCI
z dnia 30 kwietnia 2020


w sprawie Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Pakość na rok 2020

Na podstawie art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2019 r. poz. 122 i 1123)


uchwala się, co następuje:

§ 1. Ustala się Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt
na terenie Gminy Pakość na rok 2020, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Pakości.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko - Pomorskiego.

Załącznik (145kB) pdf

Przewodniczący Rady Miejskiej
Michał Siembab


UZASADNIENIE
1. Przedmiot regulacji:
Uchwała dotyczy programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Pakość na rok 2020
2. Omówienie podstawy prawnej:
Podstawę prawną podjęcia uchwały stanowi art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2019 r. poz. 122 z późn. zm.), zgodnie z którym, zapobieganie bezdomności zwierząt i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gmin. Art. 11a powołanej ustawy nakłada na Radę Miejską w Pakości obowiązek przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Zgodnie z art. 11a ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt program obejmuje w szczególności: zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt, opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie, odławianie bezdomnych zwierząt, obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt w schroniskach dla zwierząt, poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt, usypianie ślepych miotów, wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich, zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.
W myśl art. 11a ust. 5 ww. ustawy program zawiera wskazanie wysokości środków finansowych przeznaczonych na jego realizację oraz sposób wydatkowania tych środków. Koszty realizacji programu ponosi gmina.
Zgodnie z art. 11a ust. 6 i ust. 7 ustawy powołanej w podstawie prawnej projekt programu przygotowuje wójt (burmistrz, prezydent miasta) i najpóźniej do dnia 1 lutego przekazuje do zaopiniowania: właściwemu powiatowemu lekarzowi weterynarii, organizacjom społecznym, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, działającym na obszarze gminy, dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich, działających na obszarze gminy.
3. Konsultacje/uzgodnienia wymagane prawem:
Zgodnie z art. 11a ust. 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2019 r. poz. 122 z późn. zm.), projekt programu został przedstawiony do zaopiniowania: Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Inowrocławiu, Polskiemu Związkowi Łowieckiemu Zarząd Okręgowy w Bydgoszczy, Kołu Łowieckiemu nr 65 „Nadnoteckie” w Pakości, Kołu Łowieckiemu nr 47 „DIANA” w Inowrocławiu, Kujawskiemu Kołu Łowieckiemu Nr 52 w Jaksicach, Kołu Łowieckiemu nr 9 „GWARDIA” w Bydgoszczy, Fundacji dla Zwierząt ARGOS w Warszawie, Ogólnopolskiemu Towarzystwu Ochrony Zwierząt OTOZ „Animals” w Bydgoszczy, Bydgoskiemu Klubowi Przyjaciół Zwierząt „Animals”.
Projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Inowrocławiu oraz Koło Łowieckie nr 9 „GWARDIA” w Bydgoszczy.
W związku z faktem, że pozostałe podmioty, w terminie 21 dni od dnia otrzymania projektu nie wydały opinii, zgodnie z art. 11a ust. 8 ww. ustawy o ochronie zwierząt należy uznać, że projekt przesłanego programu został zaakceptowany.
4. Uzasadnienie merytoryczne:
Zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom i ich wyłapywanie należy do zadań własnych gminy.
Program zawiera m. in. zasady opieki nad wolno żyjącymi kotami, wskazuje schronisko w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt bezdomnych, wskazuje gospodarstwo rolne w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich oraz zapewnia całodobową opiekę weterynaryjną w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.
Uchwała – program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt stanowi akt prawa miejscowego, co wynika z aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych.
Wobec powyższego podjęcie rzeczonej uchwały jest uzasadnione.

metryczka


Opublikował: Jacek Malinowski (8 maja 2020, 08:30:33)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 199