Uchwała nr XX/225/2017RADY MIEJSKIEJ W PAKOŚCIz dnia 30 marca 2017w sprawie przyjęcia „Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Pakość"Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 2 w związku z art. 7 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 446, z późn. zm.[1])

Uchwała nr XX/225/2017
RADY MIEJSKIEJ W PAKOŚCI
z dnia 30 marca 2017


w sprawie przyjęcia „Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Pakość"

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 2 w związku z art. 7 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 446, z późn. zm.[1])


uchwala się, co następuje:
 
§ 1. Przyjmuje się do realizacji „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Pakość”, w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.
 
§ 2.   Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gminy Pakość.
 
§ 3.   Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
 
Przewodniczący                                        
Rady Miejskiej w Pakości
Jerzy Joachimiak

Załącznik (2385kB) pdf
 
[1] Zmiany powołanej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2016 r. poz. 1579  
 
         

UZASADNIENIE
do uchwały nr XX/225/2017
Rady Miejskiej w Pakości
z dnia 30 marca 2017 r.
 
w sprawie przyjęcia „Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Pakość".
 
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej to dokument strategiczny, którego celem jest określenie wizji rozwoju miasta w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Jego zadaniem jest podniesienie efektywności energetycznej, zwiększenie poziomu wykorzystania odnawialnych źródeł energii, jak również redukcja emisji gazów cieplarnianych. Czynności te w konsekwencji mają służyć wszystkim mieszkańcom poprzez poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie kosztów energii. Kluczowym elementem Planu jest wyznaczenie celów realizujących określoną wizję w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz wdrożenia nowych technologii zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.
Opracowanie planu wynika m. in. z założeń Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej, przyjętego przez Radę Ministrów 16 sierpnia 2011 r. Treść i zakres Planu Gospodarki Niskoemisyjnej wynika ze szczegółowych zaleceń Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Opracowany Plan Gospodarki Niskoemisyjnej pozwoli Gminie Pakość, jej podmiotom oraz mieszkańcom pozyskać fundusze unijne na działania takie jak: termomodernizacja budynków, czy wdrażanie inwestycji w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii.
Projekt Planu został poddany konsultacjom społecznym oraz opiniowaniu przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy i Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bydgoszczy.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 3 ustawy o samorządzie gminnym do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. W szczególności zadania własne obejmują m. in. sprawy ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej oraz wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz.
Zgodnie z art. 18 ust. 1 ww. ustawy o samorządzie gminnym organem do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej.
Wobec powyższego podjęcie rzeczonej uchwały jest uzasadnione.

metryczka


Opublikował: Jacek Malinowski (10 kwietnia 2017, 07:37:32)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 212