Uchwała nr XXI/231/2017RADY MIEJSKIEJ W PAKOŚCI z dnia 4 maja 2017UCHYLONA - w sprawie zobowiązania Burmistrza Pakości do podjęcia działań zmierzających do dostosowania liczby oddziałów w Szkołach -Podstawowych na terenie gminy do liczby wniosków złożonych przez rodziców i uwzględnieniu równomiernej liczebności uczniów we wszystkich oddziałach - UCHYLONANa podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2016 r. poz. 446, 1597, 1948, z 2017 r. poz. 730)

Uchwała nr XXI/231/2017
RADY MIEJSKIEJ W PAKOŚCI
z dnia 4 maja 2017


UCHYLONA - w sprawie zobowiązania Burmistrza Pakości do podjęcia działań zmierzających do dostosowania liczby oddziałów w Szkołach -Podstawowych na terenie gminy do liczby wniosków złożonych przez rodziców i uwzględnieniu równomiernej liczebności uczniów we wszystkich oddziałach - UCHYLONA

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2016 r. poz. 446, 1597, 1948, z 2017 r. poz. 730)



uchwala się, co następuje:
 
§ 1. Rada Miejska w Pakości zobowiązuje Burmistrza Pakości do dostosowania liczby oddziałów w Szkołach Podstawowych na terenie gminy do liczby zgłoszeń rodziców uczniów, przy jednoczesnym uwzględnieniu równomiernego rozłożenia liczby uczniów we wszystkich oddziałach.
 
§ 2. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
 
Przewodniczący
Rady Miejskiej
Jerzy Joachimiak

 
 
  
 
UZASADNIENIE
do uchwały nr XXI/231/2017
Rady Miejskiej w Pakości
z dnia 4 maja 2017 r.
 
w sprawie zobowiązania Burmistrza Pakości do podjęcia działań zmierzających do dostosowania liczby oddziałów w Szkołach Podstawowych na terenie gminy do liczby wniosków złożonych przez rodziców i uwzględnieniu równomiernej liczebności uczniów we wszystkich oddziałach. 
 
Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2016 r. poz. 446 ze zm.) do wyłącznej właściwości rady gminy należy, poza ustaleniem wynagrodzenia wójta, także „stanowienie o kierunkach jego działania oraz przyjmowanie sprawozdań z jego działalności”.
 
Uchwała nr XX/229/2017 Rady Miejskiej w Pakości z dnia 30 marca 2017 r. w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe, określa plan sieci szkół publicznych na terenie gminy. Aby zapewnić uczniom w poszczególnych oddziałach właściwe warunki edukacji, zasadne jest zobowiązanie organu prowadzącego do podjęcia działań zmierzających do odpowiedniego, uwzględniającego liczbę zgłoszeń uczniów, ukształtowania liczby tworzonych oddziałów.
 
Zgodnie z preambułą do ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo  oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59) „oświata w Rzeczypospolitej Polskiej stanowi wspólne dobro całego społeczeństwa. (...) [Zaś] szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności”. Wszelkie działania organów prowadzących szkoły publiczne winny mieć na względzie powyższe zasady.
 
Zaproponowane przez Burmistrza Pakości i przedstawione w ogłoszeniu, opublikowanym w dniu 13 kwietnia 2017 r. na stronie internetowej miasta i gminy Pakość, rozwiązania organizacyjne w placówkach oświatowych, w tym liczba tworzonych w poszczególnych szkołach oddziałów, prowadzi w prostej linii do zanegowania wspomnianych wymogów. Autorytarna decyzja co do ilości tworzenia oddziałów w poszczególnych szkołach, nie gwarantuje rodzicom i ich dzieciom prawa wyboru. Jednocześnie nie pozwala na szybkie odbudowanie struktury Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego, powstałej na mocy uchwały nr XX/229/2017 Rady Miejskiej w Pakości z dnia 30 marca 2017 r. W konsekwencji nie daje gwarancji pełnego zatrudnienia pracującym tam pedagogom, co przeczy założeniom reformy o gwarancjach kontynuacji świadczenia stosunku pracy.
 
Doprowadzenie do sytuacji, w której liczebność poszczególnych oddziałów pomiędzy szkołami różniłaby się znacząco, naraża gminę na zarzut nierównego traktowania uczniów. Wspomnieć również należy o obowiązku zapewnienia sprzyjającego zdrowiu środowiska nauczania, co stanowi istotę przygotowania placówek przed rozpoczęciem nauki, aby mogła ona odbywać się w warunkach bezpiecznych.
Istotą wprowadzenia nowego ładu oświatowego są również – w zapewnieniu resortu edukacji – mniejsze klasy. Szkoła ma – w myśl reformy – odzyskać swoją rolę wychowawczą. Tworzenie oddziałów ponad 30–osobowych tego warunku z pewnością nie spełnia.
 
Nadmienić należy, że wprowadzając reformę, ustawodawca założył, iż liczba oddziałów    klas VII i VIII będzie większa niż byłaby I i II gimnazjalnych. Utworzenie z dotychczasowych pięciu oddziałów obecnych klas szóstych Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Kościelcu w roku szkolnym 2017/2018 jednego oddziału klasy siódmej w Szkole Podstawowej im. E. Estkowskiego w Pakości, dwóch oddziałów klasy siódmej w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości oraz jednego oddziału klasy siódmej w Zespole Placówek Oświatowych w Kościelcu, warunku tego nie spełnia.
 
Przewodniczący
Rady Miejskiej
Jerzy Joachimiak

ROZSTRZYGNIĘCIE NADZORCZE WOJEWODY KUJAWSKO-POMORSKIEGO (1252kB) pdf

metryczka


Opublikował: Jacek Malinowski (12 maja 2017, 13:56:27)

Ostatnia zmiana: Jacek Malinowski (30 czerwca 2017, 13:34:37)
Zmieniono: Publikacja rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 203