Uchwała nr XV/157/2016RADY MIEJSKIEJ W PAKOŚCIz dnia 14 września 2016w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadówNa podstawie art. 6r ust. 3 - 3d ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016 r. poz. 250 z późn. zm.1)) oraz art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r., poz. 446)

Uchwała nr XV/157/2016
RADY MIEJSKIEJ W PAKOŚCI
z dnia 14 września 2016


w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów

Na podstawie art. 6r ust. 3 - 3d ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016 r. poz. 250 z późn. zm.1)) oraz art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r., poz. 446)


po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego
w Inowrocławiu uchwala, co następuje:


§ 1. Określa się szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w szczególności częstotliwość odbierania odpadów komunalnych od właściciela nieruchomości i sposób świadczenia usług przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych, na terenie Gminy Pakość.

§ 2. Ustala się, iż w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi odbiera się każdą zebraną ilość odpadów komunalnych bezpośrednio od właścicieli nieruchomości, według podziału na następujące frakcje:
  1. niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne;
  2. szkło;
  3. tworzywa sztuczne;
  4. metale;
  5. papier i tekturę;
  6. opakowania wielomateriałowe;
  7. odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady zielone;
  8. popiół (cały rok);
  9. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;
  10. meble i inne odpady wielkogabarytowe;
  11. zużyte opony.
§ 3. Ustala się, iż odbiera się następujące rodzaje odpadów komunalnych selektywnie zbieranych z punktów selektywnego zbierania (mini PSZOK-i), zlokalizowanych w m. Pakość, Gorzany, Dziarnowo, Jankowo, Kościelec, Ludkowo, Ludwiniec, Łącko, Mielno, Rycerzewo, Rycerzewko, Węgierce, Wielowieś, Wojdal:
  1. szkło;
  2. tworzywa sztuczne;
  3. papier i tekturę.
§ 4. Ustala się, iż odbiera się każdą ilość następujących rodzajów odpadów komunalnych w punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych mieszczącym się w m. Giebnia, gm. Pakość:
  1. szkło;
  2. tworzywa sztuczne;
  3. metale;
  4. papier i tekturę;
  5. opakowania wielomateriałowe;
  6. odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady zielone;
  7. popiół;
  8. przeterminowane leki i chemikalia;
  9. zużyte baterie i akumulatory;
  10. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;
  11. meble i inne odpady wielkogabarytowe;
  12. odpady budowlane i rozbiórkowe, stanowiące odpady komunalne;
  13. zużyte opony.
§ 5. Odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości nastąpi po zapewnieniu możliwości dostępu do pojemnika/worka, to znaczy umieszczeniu pojemnika/worka poza ogrodzeniem nieruchomości, w miejscu umożliwiającym swobodny dojazd.

§ 6. 1. Określa się częstotliwość odbioru odpadów komunalnych:
1) odbiór niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych z budynków wielolokalowych
odbywać się będzie nie rzadziej niż raz w tygodniu;
2) odbiór niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych z zabudowy jednorodzinnej
odbywać się będzie nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie;
3) odbiór selektywnie zebranych odpadów komunalnych wymienionych w § 2 pkt 2-8, bezpośrednio z terenu nieruchomości odbywać się będzie raz w miesiącu, z wyjątkiem odpadów
biodegradowalnych, w tym odpadów zielonych, które odbierane będą:
a) z budynków wielolokalowych – nie rzadziej niż raz w tygodniu;
b) z zabudowy jednorodzinnej – nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie;
4) odbiór selektywnie zebranych odpadów komunalnych wymienionych w § 2 pkt 9-11, bezpośrednio z terenu nieruchomości, odbywać się będzie raz na dwa miesiące, pod warunkiem zgłoszenia konieczności wywozu przed wyznaczonym dniem, określonym w harmonogramie,
5) odbiór odpadów selektywnie zebranych z punktów selektywnego zbierania (mini PSZOK-i) odbywać się będzie nie rzadziej niż raz w tygodniu;

2. Stacjonarny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych mieszczący się w m. Giebnia, gm. Pakość przyjmować będzie odpady w godzinach pracy w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00 oraz w soboty w godzinach 9.00-13.00.

§ 7. 1. Odpady komunalne selektywnie zbierane, odbierane bezpośrednio z nieruchomości gromadzone muszą być w workach (właściwych dla rodzaju odpadów) bądź w standardowych pojemnikach (120 l, 240 l), w następujący sposób:
1) papier, tektura zbierane są razem w workach lub pojemnikach oznakowanych napisem „PAPIER”,
2) szkło zbierane jest w workach lub pojemnikach oznakowanych napisem „SZKŁO”,
3) tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe i metale zbierane są razem w workach lub pojemnikach oznakowanych napisem „TWORZYWA SZTUCZNE”,
4) popiół zbierany jest w workach lub pojemnikach oznakowanych napisem „POPIÓŁ”,
5) odpady biodegradowalne, w tym odpady zielone zbierane są w workach lub pojemnikach oznakowanych napisem „BIOODPADY”.

§ 8. Sposób świadczenia usług przez punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych mieszczący się w m. Giebnia, gm. Pakość:
1) wyznacza się Stacjonarny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w m. Giebnia gm. Pakość;
2) Stacjonarny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w m. Giebnia gm. Pakość czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00 oraz w soboty w godzinach od 9.00 – 13.00;
3) właściciele nieruchomości samodzielnie dostarczają do punktu odpady komunalne zebrane w sposób selektywny;
4) dodatkowo zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego odbywać się będzie w wyznaczonych miejscach na terenie Gminy, w terminach i godzinach określonych przez odbierającego;
5) dodatkowo pojemniki na przeterminowane leki i baterie ustawione zostaną w wyznaczonych punkach zbiórki przeterminowanych leków oraz punktach zbiórki baterii, których wykaz dostępny będzie na stronie internetowej Gminy Pakość.

§ 9. Określa się tryb i sposób zgłaszania przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie Gminy Pakość przypadków niewłaściwego świadczenia usług przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości lub przez prowadzącego punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych:
  1. pisemnie do Urzędu Miejskiego w Pakości, ul. Rynek 4, 88-170 Pakość,
  2. telefonicznie pod numerem 52 566 60 72,
  3. lub drogą elektroniczną na adres: sekretariat@pakosc.pl.
§ 10. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Pakości.

§ 11. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej
Jerzy Joachimiak


1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2016r. poz. 1020 i 1250.



UZASADNIENIE
do uchwały Nr XV/157/2016
Rady Miejskiej w Pakości
z dnia 14 września 2016 r.

w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów.

Podstawę prawną podjęcia uchwały stanowi art. 6r ust. 3 - 3d ustawy z 13 września 1996 r.
o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016 r. poz. 250 z późn. zm.), zgodnie z którym rada gminy określi, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w szczególności częstotliwość odbierania odpadów komunalnych od właściciela nieruchomości i sposób świadczenia usług przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
Jednocześnie wskazać należy, że zgodnie z art. 6r ust. 3a ww. ustawy dopuszcza się ograniczenie ilości odpadów zielonych, zużytych opon, odpadów wielkogabarytowych oraz odpadów budowlanych i rozbiórkowych stanowiących odpady komunalne odbieranych lub przyjmowanych przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zamian za pobraną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Rada Miejska w Pakości postanowiła nie ograniczać ilości odpadów odbieranych lub przyjmowanych przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zamian za pobraną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Ponadto zgodnie z art. 6r ust. 3b ustawy z 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016 r. poz. 250 z późn. zm.) dopuszcza się zróżnicowanie częstotliwości odbierania odpadów w szczególności w zależności od ilości wytwarzanych odpadów i ich rodzajów, z tym że w okresie od kwietnia do października częstotliwość odbierania zmieszanych odpadów komunalnych oraz bioodpadów stanowiących odpady komunalne nie może być rzadsza niż raz na tydzień z budynków wielolokalowych i nie rzadsza niż raz na dwa tygodnie z zabudowy jednorodzinnej; w przypadku gmin wiejskich oraz części wiejskiej gmin miejsko-wiejskich częstotliwość odbierania zmieszanych odpadów komunalnych oraz bioodpadów stanowiących odpady komunalne może być rzadsza. Rada Miejska w Pakości postanowiła nie różnicować częstotliwości odbierania odpadów.
Niniejsza uchwała zgodnie z art. 6r ust. 3d ww. ustawy określa także tryb i sposób zgłaszania przez właścicieli nieruchomości przypadków niewłaściwego świadczenia usług przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości lub przez prowadzącego punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
Projekt uchwały zgodnie z art. 6r ust. 3c ustawy z 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016 r. poz. 250 z późn. zm.) przedstawiono Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Inowrocławiu do zaopiniowania w zakresie częstotliwości odbierania odpadów komunalnych. Postanowieniem z dnia 5 września 2016 r., znak: N.HK-524-13/16 projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie.

metryczka


Opublikował: Jacek Malinowski (4 października 2016, 13:30:53)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 343