Uchwała nr XVII/141/08RADY MIEJSKIEJ W PAKOŚCIz dnia 18 września 2008w sprawie przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu taksówkami na terenie Gminy PakośćNa podstawie 18 ust.2 pkt 9 lit. „a” ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.1 ), art.15 ust. 5 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (Dz.U. z 2000 r., Nr 50, poz. 601 z póżn. zm. 2)

Uchwała nr XVII/141/08
RADY MIEJSKIEJ W PAKOŚCI
z dnia 18 września 2008


w sprawie przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu taksówkami na terenie Gminy Pakość

Na podstawie 18 ust.2 pkt 9 lit. „a” ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.1 ), art.15 ust. 5 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (Dz.U. z 2000 r., Nr 50, poz. 601 z póżn. zm. 2)


uchwala się, co następuje:

Rozdział 1
Przepisy ogólne

§ 1. Wprowadza się na terenie gminy Pakość przepisy porządkowe związane z przewozem osób i bagażu taksówkami na terenie Gminy Pakość.

§ 2. Ilekroć w uchwale jest mowa o:
 
1) gminie – należy przez to rozumieć gminę Pakość,
2) miasto – należy przez to rozumieć miasto Pakość
3) kierowcy – należy przez to rozumieć kierowcę taksówki,
4) postoju – należy przez to rozumieć postój „TAXI”,
5) usłudze – należy przez to rozumieć usługę przewozu osób i bagażu taksówką,
6) taksówce osobowej – należy przez to rozumieć taksówkę przeznaczoną do przewozu osób,
7) taksówce bagażowej – należy przez to rozumieć taksówkę przeznaczoną do przewozu bagażu.

§ 3. 1. Taksówki mogą oczekiwać na pasażerów wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, które są ograniczone znakami drogowymi określającymi początek i koniec postoju „TAXI”, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Zatrzymanie, zajęcie i oczekiwanie taksówki na pasażera poza postojem jest dozwolone, o ile jest zgodne z przepisami ruchu drogowego.

§ 4. Na postoju.
 
1)  kierowcy zobowiązani są oczekiwać na pasażerów według kolejności przejazdu na postój, 
2) kierowca pierwszej taksówki na postoju zobowiązany jest pozostawać w swoim pojeździe, a kierowcy następnych taksówek w swoim pojeździe lub bezpośrednio przy nim.

§ 5. Kierowca ma obowiązek dbania o czystość zewnętrzną i wewnętrzną pojazdu.

§ 6. Kierowca ma obowiązek  wykonywać usługę przewozu najkrótszą drogą, chyba
że pasażer godzi się na przewóz inną drogą lub gdy tego żąda. 

§ 7. 1. Kierowca może przewozić pasażerów lub bagaż tylko po włączeniu sprawnie działającego i zalegalizowanego taksometru, niezwłocznie po zajęciu przez pasażera miejsca w taksówce.

2. Taksometr powinien być zainstalowany w miejscu umożliwiającym swobodne odczytanie jego wskazań.
3. Bezzwłocznie po zakończeniu przewozu kierowca przełacza taksometr na pozycje „kasa”.

§ 8.1. Należności za przejazd taksówką określają wskazania taksometru. Pasażer obowiązany jest do uiszczenia należności nie później niż w chwili zwolnienia taksówki.

2. Kierowca może żądać zapłaty należności przed zakończeniem wykonania usługi w przypadku, gdy pasażer czasowo opuszcza taksówkę. Kierowca uprawniony jest do pobrania należności, która wskazana zostanie przez taksometr oraz za przewidywany czas postoju.

3. Jeżeli do konca umówionego czasu pasażer nie wróci do taksówki, kierowca ma prawo odjechać z miejsca oczekiwania.

§ 9.1. Na żądanie pasażera kierowca jest zobowiazany wydać rachunek za przejazd.

2. Rachunek powinien zawierać dane określone w odrębnych przepisach, a nadto określenie trasy przejazdu.

§ 10.1. Po zakończeniu przejazdu kierowca zobowiązany jest przypomnieć pasażerowi o zabraniu bagażu oraz sprawdzić, czy nie pozostawił on w pojeździe jakichkolwiek przedmiotów.

2. W razie znalezienia rzeczy pozostawionych przez pasażera, kierowca postępuje z nimi stosownie do przepisów o rzeczach znalezionych.

§ 11.1. Ustala się taryfę dzienną w godzinach od 05:00 do 23:00, a taryfę nocną od godziny 23:00 do 05:00.

2. Jeżeli w czasie przewozu następuje zmiana taryfy dziennej na nocną lub odwrotnie, kierowca jest obowiązany przełączyć taksometr na odpowiednią taryfę i powiadomić o tym pasażera.

3. Ustala się dwie strefy taryfowe:

1) miejską – która obejmuje obszar miasta Pakość i ma zasięg do granic administracyjnych miasta Pakość,

2) sołecka – która obejmuje obszar od granic administracyjnych miasta Pakość do granic administracyjnych gminy Pakość, z wyłączeniem miasta Pakość.

4. Jeżeli w czasie przewozu następuje zmiana taryfy miejskiej na sołecką lub odwrotnie, kierowca jest obowiązany przełączyć taksometr na odpowiednią taryfę i powiadomić o tym pasażera.

§ 12. Kierowca zobowiązany jest, na żądanie pasażera, udostępnić mu do wglądu egzemplarz przepisów porządkowych dotyczących przewozu osób i bagażu taksówkami.

§ 13. Pasażer jest odpowiedzialny za powstałe z jego winy uszkodzenia lub zanieczyszczenia pojazdu – na zasadach określonych w przepisach Kodeksu cywilnego.

§ 14. 1. Skargi, wnioski i uwagi o świadczonych usługach należy kierować do Burmistrza Pakości.

2. Podstawę do rozpatrzenia skargi stanowi rachunek za przejazd lub paragon fiskalny.

Rozdział 2
Przewóz osób

§ 15.1. Pasażer ma prawo swobodnego wyboru taksówki spośród taksówek oczekujących na pasażerów na postoju.

2. W przypadku gdy liczba osób oczekujących na taksówkę jest większa niż jeden, pierwszeństwo zajęcia taksówki na postoju przysługuje osobie pierwszej w kolejności, z zastrzezeniem ust. 3.

3. Prawo przewozu poza kolejnością mają osoby wymagające niezwłocznej pomocy medycznej, osoby niepełnosprawne, osoby z małymi dziećmi i kobiety ciężarne.

§ 16. 1. Pasażer ma prawo zabrać ze soba do pojazdu, z którego korzysta inne osoby na wolne miejsca, bez uiszczania za to dodatkowych należności.

2. Kierowca bez zgody pasażera, nie może dysponować miejscami wolnymi w taksówce.

3. Należność za przejazd reguluje tylko jeden pasażer; kierowca nie może żądać zapłaty od pozostałych osób znajdujących się w taksówce.

§ 17. Dzieci mogą być przewożone tylko pod opieką dorosłych, chyba że osoba, pod której opieką dziecko się znajduje, upoważnia kierowcę do przewiezienia dziecka samego; w takiej sytuacji należnośc za usługę uiszczają opiekunowie z góry.

Rozdział 3
Przewóz bagażu w taksówce osobowej

§ 18. 1. Pasażer ma prawo zabrać ze sobą do pojazdu, bez uiszczenia dodatkowej opłaty, bagaż podręczny oraz, za zgodą kierowcy, małe zwierzęta domowe, które można umieścić tak, aby nie uszkodziły ani nie zniszczyły pojazdu, a ich ciężar lub wielkość nie przekraczają dopuszczalnej ładowności pojazdu i nie zagrażają bezpieczeństwu jazdy.

2. Do bagażu podręcznego zaliczają się w szczególności: walizki, plecaki, worki turystyczne oraz inne przedmioty, które zarówno swoją wielkością, jak i sposobem opakowania nie spowodują uszkodzenia lub zanieczyszczenia pojazdu oraz nie ograniczają pola widzenia kierowcy lub nie utrudniają prowadzenia pojazdu.

3. Dopuszcza się przewóz, za zgodą kierowcy i na ryzyko pasażera, wózków dziecięcych, inwalidzkich, nart oraz sprzętu radiowo - telewizyjnego, z zachowaniem warunków określonych  w ust. 1 i 2.

§ 19. 1. Bagaż podręczny oraz bagaż, o którym mowa w § 18 ust. 3., można przewozić w bagażniku, wewnątrz samochodu lub na dachu taksówki pod warunkiem zachowania przepisów bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

2. Bagażnik taksówki powinien być przygotowany do przewożenia bagażu pasażera i utrzymany w należytej czystości.

3. Kierowca jest obowiązany do załadunku i wyładunku bagażu podręcznego z bagażnika oraz bagażu umieszczonego na dachu taksówki.

§ 20. Zabrania się:

1) przewożenia taksówkami osobowymi przedmiotów i materiałów niebezpiecznych, a w szczególności: broni, materiałów łatwopalnych, wybuchowych, żrących, radioaktywnych, trujących, przedmiotów cuchnących oraz zwłok i szczątków ludzkich;

2) wykorzystywania pojazdu oznakowanego jako taksówka osobowa do ciągnięcia przyczep i jednocześnie do przewozu pasażerów.

Rozdział 4
Przewóz bagażu w taksówce bagażowej

§ 21. 1. Taksówką bagażową należy przewozić rzeczy w sposób zgodny z przepisami ruchu drogowego.

2. Taksówką bagażową można również przewozić zwierzęta w klatkach, skrzyniach itp., jeżeli nie zagraża to bezpieczeństwu jazdy, chyba że jest to sprzeczne z przepisami szczególnymi.

§ 22. Pasażer przewożący bagaż taksówką bagażową może mieć miejsce obok kierowcy.

§ 23. Kierowca taksówki bagażowej, na żądanie pasażera, powinien udzielić mu pomocy przy załadowaniu i wyładowaniu przewożonego bagażu, za umówionym wynagrodzeniem.

Rozdział 5
Informacje dodatkowe oraz oznaczenie taksówki

§ 24. 1. Na szybie tylnych prawych drzwi od strony wejścia pasażera lub na tylnej szybie trójkątnej w taksówkach osobowych, albo na szybie przednich prawych drzwi w taksówkach bagażowych, należy umieścić – na białym tle o formacie A 6 i wymiarach liter i cyfr 1 cm wysokości i 2 mm grubości kreski w kolorze czarnym – czytelnie z zewnątrz pojazdu informacje o stawkach opłat:

1) za zajęcie taksówki i przejechanie pierwszego kilometra,
2) za każdy następny kilometr,
3) za 1 godzinę postoju,
4) za dopłatę za przewóz rzeczy innych, niż wymienione w § 18.

2. W każdej taksówce powinna być zamieszczona widoczna (również dla pasażera siedzącego na tylnym siedzeniu) informacja dotycząca:

1) stawek opłat za zajęcie taksówki i przejechanie pierwszego kilometra wg taryfy dziennej i nocnej, przy uwzgędnieniu stref wskazanych w § 11 ust. 1. oraz za każdy następny przejechany kilometr:
2) stawek opłat za postój:
3) stawek innych opłat stosowanych przez kierowcę:
4) organu właściwego do rozpatrywania skarg, wniosków i uwag w sprawach świadczonych usług przewozowych:
5) o zakazie palenia tytoniu.

§ 25. Oznaczeń pojazdu, o których mowa w § 24 dokonuje przedsiębiorca na własny koszt.

§ 26.1. W razie likwidacji działalności gospodarczej  w zakresie przewozu osób lub rzeczy taksówką, wymagane oznaczenie taksówki, o któych mowa w przepisach wykonawczych do ustawy Prawo o ruchu drogowym, muszą być usunięte.

2. W przypadku czasowego zaprzestania wykonywania działalności, o której mowa w ust. 1, lub kierowania pojazdem przez osobe inną niż posiadacz licencji, dodatkowe oznaczenia taksówki określone w przepisach wykonawczych do ustawy Prawo o ruchu drogowym należy usunąć lub w sposób trwały zasłonić.

Rozdział 6
Odpowiedzialność karna oraz przepisy końcowe

§ 27. Kto narusza przepisy porządkowe określone w rozdziałach 1-4 niniejszej uchwały podlega odpowiedzialności przewdzianej w art. 54 ustawy z dnia 20 mają 1971 r. Kodeks wykroczeń³.

§ 28. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Pakości.

§ 29. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej

Tadeusz Grupa  

___________________________________
 
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 80, poz. 717 i Nr 162, poz. 1568 oraz z 2004 r. Nr 102, poz. 1055 i Nr 116, poz. 1203, Nr 167, poz. 1759, z 2005r. Nr 172, poz. 1441 i Nr 175, poz. 1457, z 2006 r. Nr 17, poz. 128, Nr 181, poz. 1337 oraz z 2007r. Nr  48, poz. 327, Nr  138, poz. 974, oraz Nr 173, poz. 1218.
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 125, poz. 1371, z 2002r., Nr 113, poz. 984, Nr130, poz. 1112, z 2003r., Nr 149, poz. 1452, Nr 211, poz. 2049, z 2004r., Nr 97, poz. 962, Nr160, poz. 1678, Nr 281, poz. 2780 oraz,- z 2006r., Nr 133, poz. 935.
3 Dz.U. 1981 Nr 24 poz. 124; Dz.U.1982 Nr 16 poz. 125; Dz.U. 1983 Nr 44 poz. 203, Nr 6 poz. 35; Dz.U. 1984 Nr 54 poz. 275; Dz.U. 1985 Nr 23 poz. 100, Nr 14 poz. 60; Dz.U. 1986 Nr 39 poz. 193; Dz.U. 1988 Nr 20 poz. 135, Nr 41 poz. 324; Dz.U. 1989 Nr 34 poz. 180; Dz.U. 1990 Nr 51 poz. 297,  Nr 72 poz. 422, Nr 86 poz. 504; Dz.U. 1991 Nr 75 poz. 332,  Nr 91 poz. 408; Dz.U. 1992 Nr 24 poz. 101; Dz.U. 1994 Nr 123 poz. 600, Nr 84 poz. 386, Dz.U. 1995 Nr 6 poz. 29, Nr 60 poz. 310, Nr 95 poz. 475; Dz.U.1997 Nr 85 poz. 539, Nr 54 poz. 349,  Nr 111 poz. 724, Nr 104 poz. 661, Nr 106 poz. 677, Nr 60 poz. 369, Nr 98 poz. 602, Nr 123 poz. 779, Nr 141 poz. 942, Nr 133 poz. 884; Dz.U. 1998 Nr 113 poz. 717; Dz.U. 1999 Nr 83 poz. 931, Nr 101 poz. 1178; Dz.U.2000 Nr 22 poz. 271, Nr 74 poz. 855, Nr 117 poz. 1228;  Nr 73 poz. 852; Dz.U.2001 Nr 106 poz. 1149, Nr 125 poz. 1371, Nr 129 poz. 1438, Nr 100 poz. 1081, Nr 128 poz. 1409; Dz.U. 2002 Nr 25 poz. 253, Nr 19 poz. 185,  Nr 135 poz. 1145; Dz.U.2003 Nr 206 poz. 2012; Dz.U.2004 Nr 11 poz. 95, Nr 62 poz. 576, Nr 69 poz. 626, Nr 93 poz. 891, Nr 173 poz. 1808, Nr 171 poz. 1800; Dz.U.2005 Nr 90 poz. 756, Nr 90 poz. 757; Dz.U. 2007 r. Nr 109 poz. 756.

 

UZASADNIENIE
do uchwały nr XVII/141/08
Rady Miejskiej w Pakości 
z dnia 18 września 2008r.

w sprawie w sprawie przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu taksówkami na terenie Miasta i Gminy Pakość

Przedmiotem uchwały jest wprowadzenie przepisów porządkowych  związanych z przewozem osób i bagażu taksówkami na terenie miasta i gminy Pakość.
 
Zgodnie z delegacją ustawową zawartą w art.15 ust. 5 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (Dz.U. z 2000 r., Nr 50, poz. 601 z póżn. zm. 2), w odniesieniu do  gminnego transportu zbiorowego oraz przewozów osób i bagażu taksówkami przepisy porządkowe określa rada gminy.

Wprowadzenie przedmiotowych przepisów porządkowych w granicach administracyjnych Miasta i Gminy Pakość zapewni bezpieczeństwo podróżnym korzystającym z tego typu przewozów jak również przyczyni się do utrzymania porządku w transporcie.

Sprecyzowanie praw i obowiązków zarówno osób trudniących się zawodowo wykonywaniem transportu drogowego osób i bagażu jak i osób korzystających z usług taksówkowych ma na celu ułatwienie Burmistrzowi Pakości rozpatrywania potencjalnych sporów (skarg i wniosków) wynikłych w przyszłości.

Burmistrz Pakość
 
Wiesław Kończal

metryczka


Opublikował: Jacek Malinowski (19 września 2008, 12:55:24)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1640